DA VINCI İcatları Sergisi Kuşadası’na Geldi

28
DA VINCI İcatları Sergisi Kuşadası'na Geldi

DA VINCI İcatları Sergisi Kuşadası’na Geldi

Da Vinci İcatları Sergisi, Roma, Milano ve Chicago gibi dünya kentlerinin ardından ilçemizde açıldı.  Belediyesi ile Tales Matematik Müzesi işbirliğinde Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nda açılan sergi 1 Eylül tarihine kadar görülebilecek. Açıldığı tüm kentlerde büyük ilgi gören Da Vinci İcatları Sergisi’nin kentimizin tanıtımına büyük bir katkı yapması bekleniyor.

İlçe Belediyesi ile Tales Matematik Müzesi işbirliğinde Kentimize taşınan Da Vinci İcatları Sergisi düzenlenen bir törenle açıldı. Açılışa Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay,  Kaymakam  Sadettin Yücel,  Belediye Başkan Vekili Tibet Özer, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri,  Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, daire ve kurum amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Serginin açılışında konuşan  Belediyesi Başkan Vekili Tibet Özer, “Bundan 500 yıl önce yaşama veda etmiş olmasına rağmen çok yönlülüğü ve çağının çok ötesinde bir düşünür, ressam, matematikçi, müzisyen ve mucit olması ile adından halen söz ettirmekte olan Leonardo da Vinci’nin icatlarının önemli dünya kentlerinin ardından ilçemiz’de sergilenecek olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu serginin Hem Kuşadalı hemşehrilerimiz hem de ilçemizi ziyaret eden yerli yabancı turistler tarafından büyük ilgi göreceğine inanıyoruz. Kentin yeni döneminde kültür ve sanat organizasyonları ile ülkemizin sayılı merkezlerinden biri olacaktır. Leonardo da Vinci İcatlar Sergisi’nin hazırlanmasına ve İlçemizde  açılmasına destek sunan başta Tales Matematik Müzesi yetkilileri olmak üzere emeği geçen tüm kişi ve kurumlara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum” diye konuştu.

Özer’in ardından konuşan   Kaymakamı Sadettin Yücel, Da Vinci İcatları Sergisi’nin dünyanın önemli kentlerinin ardından ilçemizde açılmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek sergi açılışına destek sunan tüm kurumlara teşekkür etti.

Yücel’in ardından konuşan Aydın Vali Yardımcısı Günay ise Leonardo Da Vinci’nin önemli bir sanatçı ve dahi olduğuna dikkat çekerek Belediye ile Tales Matematik Müzesi’ne sergiyi ilçemize  taşıdıkları için teşekkür etti.

BİRBİRİNDEN ETKİLEYİCİ 28 İCAT

1 Eylül tarihine kadar Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nda ziyaretçileriyle buluşacak olan sergide Leonardo Da Vinci’nin 500 yıllık notlarından yararlanarak tamamen el işçiliğiyle oluşturulmuş 28 icadı yer alıyor. Leonardo Da Vinci’nin ustalıkla ortaya koyduğu çizimlerin ve etkileyici eserlerinin ahşaba hayat vererek yeniden inşa edildiği sergi, Da Vinci’nin mimarlık, mühendislik, anatomi gibi alanlardaki eskizlerinden yola çıkarak savaş makinalarını, piston, torna makinası ve tarihin ilk su kayağını görme olanağı sunuyor.