Doktorun Oradan Geçmesi Hayat Kurtardı

277
Doktorun Oradan Geçmesi Hayat Kurtardı

Doktorun Oradan Geçmesi Hayat Kurtardı

Dün akşam saatlerinde havanın kararması az bir süre kalan şahit olduğumuz bir kazada vatandaş olarak ilk yardım bilmediğimiz,yardım etmek isterken kazazedenin sakat kalmasına sebep olabileceğimizi bizzat görerek yaşadık.

Aydın Selçuk yolu üzerinde bulunan Havutçulu köyü rampasını çıkar çıkmaz inmeye başlarken ortalıkta tampon parçaları kırık far parçaları sağa sola saçılmış araç ve yolun ortasında yatan iki kazazede vardı.Kazazedelerden kadın olanın durumunun kötü olduğu halinden anlaşılıyordu.Acı içinde bağıran kadına o esnada ailesi ile seyahat eden bir doktor müdahale etti.Bu esnada orada bulunan bazı vatandaşlar kadını çevirmeye kalktı doktor karşı çıkarak hareket ettirmedi.Hastanın hareketsiz kalmasını sağlayarak ilk yardım ekibinin gelmesini sağladı.Kaza sonrasına şahit olduğumuz durumda bizde sorumlu bir vatandaş olarak aracımızda bulunan boyunluğu doktora vererek hastanın boyun kısmının zarar görmesini engellemiş olduk.

Kaza yapan motorun ve olaya karışan bir aracın Kuşadası plakalı olduğu görüldü.Kazazede yaralanan kadının ayağında kırık,sağ kolunda kırık,omuzunda kırık motor sürücüsünün kafa travması geçirdiği doktor tarafından 112 ilk yardım görevlilerine telefon ile bilgi verirken duyuldu.

Çevrede toplanan vatandaşların bu tür kazalarda ne yapılması gerektiği ve ilk yardım konusunda neredeyse çok az bilgileri olduğunu gördük.Bilinçsiz bir şekilde yapılacak bir yardım hareketi belki kazazedenin sakat kalmasına sebep olacaktı.

Bazı sürücülerin duyarsızlığı ise bu kadar olmaz dedirtti.Olay yerinde yolun açılmasını beklemeye birkaç sürücü, dağılan araçların parçaların ve yerde yatan kazazedelerin arasından geçip giderek yollarına devam ettiler.

Doktorun Oradan Geçmesi Hayat Kurtardı Doktorun Oradan Geçmesi Hayat Kurtardı Doktorun Oradan Geçmesi Hayat Kurtardı Doktorun Oradan Geçmesi Hayat Kurtardı