Kadı Kalesi Kazıları 17inci Yılını Kutladı

418
Kadı Kalesi Kazıları 17inci Yılını Kutladı

Kadı Kalesi Kazıları 17inci Yılını Kutladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Belediyesi’nin katkılarıyla Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Prof. Dr. Zeynep Mercangöz başkanlığındaki bir ekip tarafından 2001 yılından bu yana sürdürülen Kadıkalesi (Anaia) kazılarının 17’nci yıldönümü düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Etkinlikte, kazı çalışmalarına destek sunan kişi ve kurumlara teşekkür belgesi verildi.

Kadıkalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Mercangöz’ün davetiyle EKODOSD binasında düzenlenen etkinliğe, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay,  Kaymakamı Muammer Aksoy,   Belediye Başkanı Özer Kayalı ile eşi Nil Kayalı, Ege Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz,  Belediye Başkan Yardımcıları Tufan Asrav, Ayşe Şerifoğlu,   Belediye Meclis Üyeleri Tacettin Özden, Ferah Sürekçi, Hakan Turhan, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nusrettin Debre, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Yılmaz Akkan, EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü,  Eski Belediye Başkanı Fuat Akdoğan ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Etkinlikte, sürdürülen kazı çalışmaları ile ilgili bir sunum yapan Kazı Başkanı Prof. Dr. Mercangöz, dünya kültür mirası niteliğindeki kazı çalışmalarına sunulan katkının önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Mercangöz tarafından Vali Yardımcısı Günay, Kaymakam Aksoy, Başkan Kayalı ve diğer katkı sağlayan kurum ve kuruluş temsilcilerine teşekkür belgesi verildi.

Etkinlikte konuşan Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, tarihsel ve kültürel zenginliklerin açığa çıkarılması amacıyla sürdürülen tüm çalışmaların desteklenmesi gerektiğini belirterek “Bu belgeyi Türkiye Cumhuriyeti adına alıyorum” dedi. Günay’ın ardından konuşan   Kaymakamı Muammer Aksoy “Zeynep hocamızın çok büyük zorluklar içerisinde çalıştığına tanığız. Emekleri için çok teşekkür ederiz” dedi.  Belediye Başkanı Özer Kayalı ise, Belediye olarak Kadıkalesi kazılarına yetki ve imkanları dahilinde destek verdiklerine dikkat çekerek devletin bölgede sürdürülen kazı çalışmalarını daha fazla önemsemesi ve desteklemesi gerektiğini söyledi.

Kadı Kalesi Kazıları 17inci Yılını Kutladı