Kına Gecesi Organizasyon

Kına Gecesi Organizasyon

Kına Gecesi Nedir Nasıl Yapılır?

Kına Gecesi : Türk düğün geleneğin de önemli bir yere sahip olan kına gecesi ve kına yakma geleneği ile ilgili bilgi vermeden önce kına kelimesinin anlamını ifade etmek istiyorum. Kına köken olarak Arapça bir kelimedir. Türkçeye “hına” sözünden çevrilerek “kına” haline dönüşerek geçmiştir.

Kına yakma merasimi kız evinde veya Düğün Davet Organizasyon yapılan mekanlarda gerçekleşir. Kına, erkek evinden kız evine bir tepsi içerisinde güzelce süslenerek getirilir. Kınayı evinde bayanlar hazırlarlar.Geleneğimizde kına gecesi gelinin baba evinde geçirdiği son gecedir aslında. Kına gecesi eğlenceli olsa da geline kına yakılma esnasında söylenen ağıtlar bir anlamda gelinin baba evinden ayrılığının üzüntüsünü taşır.

Gelin kına gecesinde bindallı adı verilen kıyafet giyer. Kına gecesinde normalde sadece bayanlar katılır. Bayanlar kına gecesi boyunca eğlenirler. Belirli bir süre sonra kına yakma merasimi gerçekleştirilir.Kuşadası kına gecesi organizasyon

Gelinin başına al pullu bir duvak örtülerek meydanın ortasına oturtulur. Genç kızlar kına tepsisi ve kına ağıtı ile birlikte etrafında dönerler. Bundan sonra kadınlardan birisi dualar okuyarak gelinin eline kına yakar. Kına yakarken gelinin sağ avucuna kına ile birlikte altın konur ve elleri tülbent ile kapatılır.

Kına yakma esnasında söylenen ağıtlar türküler nedeni ile gelinin ailesi ve yakınlar ağlarlar. Aslında burada söylenen ağıtlarla gelinin ağlaması amaçlanmaktadır. Eğer gelin ağlamazsa (eski dönemlerde ve göreneklerini yaşatan köy yerlerinde) etrafı tarafından ayıplanır ve kocasında gözü var denilir.

Ayrıca bekar kızlar da ellerine kısmetlerinin açılması için kına yakarlar. Kına hazırlanırken içerisine madeni bir para konur ve bu para hangi bekar kıza denk gelirse kısmetinin açılacağına inanılır. Eğlence ve ikramların ardından kına gecesi sona erer.

Kuşadası Kına Gecesi Organizasyon

Sizlere Kına Gecesi hakkında bilgi verdikten sonra bu organizasyon için firmamızın anlaşmalı olduğu mekanları görmenizde fayda vardır.Aslında Kına Gecesi  düğün organizasyonunun ön provası da diyebiliriz ilk heyacan’ında atlatılmasında önemli bir yeri vardır.

Düğün Davet Kına Nişan Sünnet  her türlü organizasyonlar için firmamızı aramayı unutmayın

Kına Gecesi Organizasyonu ve Anlaşmalı Kuşadası Kına Gecesi Mekanlarımız İçin

Telefon Numaralarımız:

kuşadası-kına-gecesi
[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]