Kuşadası Nereye Bağlı

Kuşadası Nereye Bağlı

Kuşadası’na gelen tatilcilerin çoğu kentin İzmir’e bağlı bir ilçe olduğunu düşünmektedir.İzmir ili Selçuk ilçesine komşu olan Kentimiz / Aydın iline bağlıdır.

Türkiye’nin ilk turizm kentlerinden olan Kuşadası’nda 5 yıldızlı oteller,restoranlar,alış veriş merkezleri,özel ve devlet hastanesi,liman,marina vb gibi kente önem veren kuruluşları mevcuttur.Yerel yöneticilerin basiretsizliği sonucu kent yoğun göç almış, yüksek katlı betonlaşma  şehir merkezinde boş yer bırakmayacak şekilde doldurmuştur.Kuşadası çıkışından Güzelçamlı milli parka kadar yaklaşık 18km lik kum plajı olan sahil verilen imar izinleri ile yaz aylarında 3 ay gibi süre kullanılan adeta bir yazlık çöplüğüne dönmüş durumdadır.Bu bölgenin turizm alanı ilan edilip oteller bölgesi olması gerekirdi diye içimizden geçiriyoruz.

Turizm bölgeleri nasıl katledilir ? nasıl ranta dönüştürülür ? Yöneticilerin ve yerel halkın nasıl bindikleri dalı keser gibi sorulara en iyi örneklerinden biridir Kuşadası. Hatta bu çöküşün üniversitelerde ders olarak okutulması gereken Türkiye’nin en eski turizm kentlerimizden biridir.

Kuşadası’nı Genel ve Tarihi Olarak Tanıtırsak

Türkiye’nin Aydın iline bağlı bir ilçedir. İlin kuzeybatısında bulunan ilçe, Efeler’e 71 km. uzaklıktadır. İzmir iline uzaklığı 96 km,Efes Antik Kentine 19.4 km,Selçuk ilçesine 21.4 km,Bodrum ilçesine 157 km uzaklıktadır. Kuşadasına komşu olan ilçeler Söke ve İzmir in Selçuk ilçesidir.

Kuşadası’nın ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemekte ise de, Efes’e bağlı Neopolis ismi ile İyonlar tarafından kurulduğu sanılmaktadır.

Şehir daha önce, Pilavtepe eteklerinde, Andızkulesi denilen yerde kurulmuştur. Bir müddet sonra Bizanslılara ait olan bu kıyılara Venedik ve Cenevizliler, ekonomik bakımdan egemen olmuşlardır. Ulaşım güçlükleri nedeni ile Kuşadası  Andızkulesi mevkiinden alınarak bugünkü yerinde Yeni İskele (Scala Nuova) adı ile kurulmuştur.

Kuşadası’nın adını verdiği Kuşadası Körfezi ve yakın çevresi, sanat ve kültür merkezleri olarak bilinmektedir ve ilk çağlardan beri birçok farklı medeniyeti barındırmıştır.

MÖ 3000 yıllarında Lelegler, MÖ 11.yy’da Aioller, MÖ 9.yy’da İyonlar bölgede hâkim olmuşlardır. Büyük Menderes ve Gediz ırmakları arasında kalan alan, antik çağlarda İyonya adını alır. Tüccar ve denizci olan İyonlar denizaşırı ticaret sayesinde kısa zamanda zenginleşmişler ve üstün bir politik güce sahip olmuşlardır. Tarihte “İyon Kolonileri” adını alan 12 şehir kurmuşlardır

Kuşadası, antik çağlarda Anadolu’nun Akdeniz’e açılan başlıca limanlarından biri idi. O devirde Neopolis adı ile anılıyordu. MÖ 7.yy.da başkentleri Sardes olan Lidyalılar yöreye hâkim olmuşlardır.

MÖ 546’da başlayan Pers hâkimiyeti, MÖ 334’de Büyük İskender’in tüm Anadolu’yu ele geçirmesine kadar devam eder. Bundan sonra Anadolu’da Grek medeniyeti ile yerli Anadolu medeniyetinin sentezi olarak yepyeni bir çağ, yepyeni bir sanat ve kültür anlayışı hakim olur ve bu çağ “Helenistik Çağ” adı ile anılır. Efes, Milet, Priene ve Didim bu devrin en ünlü şehirleridir.

MÖ 2. yy.da Romalılar yöreye egemen oldular. Hristiyanlığın ilk yıllarında, Meryem Ana’nın ve havarilerinden St. Jean’ın Efes’e gelip yerleşmesiyle burası bir dini merkez haline gelir. Miletus da Hristyanlık çağında Piskoposluk merkezidir. Bizans Çağında “Ania” adı ile anılır. Kuşadası, ortaçağda korsanlar tarafından kullanılan bir liman olmuştur. 15.yy.da, Venedikliler ve Cenevizliler zamanında şehir “Scala Nuova” adını alır.

Kuşadası’nın batısında deniz kuzeyinde,güneyinde ve doğusunda dağlar ve tepeler vardır.
Kuşadası Nereye Bağlı

4.6/5 - (13 votes)