Selçuk Efes Harabeleri Ephesus

 

Selçuk Efes Harabeleri Ephesus Kente gelipte Efes harabelerini görmemek büyük bir kayıp olur muhteşem anfi tiyatro,kütüphane ve yamaç evlerini görüp o günleri hayal ettiğinizde ne demek istediğimizi anlayacaksınızdır.Efes harabelerini gezmeye karar verdiğinizde mutlaka profesyonel rehber almanızı tavsiye ederiz mitolojik hikayeler ile hafızanızda uzun yıllar yer edecektir.Haziran ile Ağustos aylarında Efes harabeleri sabah 11 ile 15 saatleri arası çok sıcak olmaktadır,taşlardan yansıyan güneş ışınları ve sıcaklık sizi rahatsız edebilir. Selçuk Efes Harabeleri Ephesus

Efes Harabelerini yaz aylarında gezmek isterseniz ogün için üzerinize açık renk rahat elbise,güneş gözlüğü,şapka,spor ayakkabı, şapka ve yeteri kadar su almanızı tavsiye ederiz.

Efes Harabelerine 2016 yılı giriş ücreti 40TL’dir.Öğrenci giriş ücreti 20TL’dir.Harabelere girişte 40TL ödeyerek Müze kart alabilirsiniz. Öğrenci müze kart ücreti 20TL
18 yaşından küçükler 65 yaş üzeri olanlar rehberler turizm çalışan ve emeklileri ile 1 derece yakınlarına ise indirimli 5TL dir yıl içinde sınırsız ziyaret yapabilirsiniz

Müze kart alarak müze ve ören yerlerine 1 yılda 2 kez girebilirsiniz.
(Efes Harabelerinde Yamaç Evleri görmek ekstra ücrete tabidir.Müze kart burada geçerli değildir.)

Kuşadası Selçuk Efes Harabeleri Ephesus

Antikçağ’ın Anadolu başkenti

MÖ 5.bin yıla kadar giden tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynayan Efes, antik dünyanın en önemli merkezlerinden biriydi. Doğu ile Batı (Asya ve Avrupa) arasında başlıca kapı durumunda, önemli bir liman kentiydi burası ve bu konumuyla çağının en önemli politik ve ticaret merkezi olarak gelişti, Roma Dönemi’nde Asya eyaletinin başkenti oldu. Selçuk Efes Harabeleri Ephesus

Anadolu’nun eski ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı, dünyanın yedi harikasından biri sayılan Artemis Tapınağı’nın da Efes’te yer almış olması şehrin önemini artırıyor.  Selçuk Efes Harabeleri Ephesus

Kuşadası Selçuk Efes Harabeleri Ephesus Antikçağ’ın benzersiz uygarlık merkezi Efes, bugün de yılda ortalama 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği önemli bir turizm merkezi. Kentte, 100 yıldan fazla bir süredir devam eden kazılar sayesinde bir yandan Efes tarihine ve Anadolu arkeolojisine yeni boyutlar kazandıran bilimsel sonuçlar elde ediliyor, diğer yandan kazılar sonucu açığa çıkarılan önemli yapı ve anıtlar restore edilerek ayağa kaldırılıyor ve çevreleriyle birlikte düzenleniyor.

Efes Örenyeri’nde, Celsius Kütüphanesi, Yamaç Evler, Tiyatro gibi eşsiz mimari eserleri görebilir, Antikçağ’ın havasını soluyabilirsiniz.

Selçuk Efes Harabeleri Ephesus Helenistik dönemden günümüze ulaşan bu şehir birçok kez büyük depremler görmüş yıkılmış yeniden inşaa edilmiştir.Menderes nehrinin getirdiği alüvyonlardan dolayı liman kenti özelliğini yitirmiştir.
Efes gezi alanı olarak 2km alanda yer almaktadır.Günümüzdeki Efes harabelerinin %15 i gün ışığına çıkartılmıştır.Ortalama yıllık 2milyon ziyaretçi harabeleri gezmektedir.Özellikle büyük gemiler ile Kent limanına gelen turistler Efes harabelerini ve Meryem Ana evini ziyaret ederler.

 

NASIL GİDİLİR

Efes Harabeleri Kente 18km mesafede Selçuk ilçesine 3km mesafededir.Kuşadası’ndan Selçuk dolmuşları ve Selçuktan Kuşadası-dolmuşları ile gidebilirsiniz.Dolmuşlar sizi ana yolda indirmektedir buradan ücretli faytonlar ve taksiler ile Efes giriş kapısına gidebilirsiniz.
Efes Antik Kentinin tarihi M.Ö. 6000 yıllarına yani Neolitik dönem olarak adlandırılan Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanmaktadır. Son dönemlerde yapılan araştırmalarda Efes çevresindeki höyükler ve kalenin bulunduğu Ayasuluk Tepesi’nde Tunç çağları ve Hittitler’e ait yerleşimler bulunmuştur. Hitit Dönemi’nde kentin adı Apasas’tır. M.Ö. 1050 yıllarında Yunanistan’dan gelen kolonilerinde yerleşmeye başladığı liman kenti Efes, M.Ö. 560 yılında Artemis Tapınağı çevresine taşınmıştır. Bugün gezilen Efes ise, Büyük İskender’in generallerinden Lysimakhos tarafından M.Ö. 300 yıllarında kurulmuştur. Hellenistik ve Roma çağlarında en görkemli dönemlerini yaşayan Efes, Asya eyaletinin başkenti ve en büyük liman kenti olarak 200.000 kişilik nüfusa ulaşmıştır.

Efes, Bizans döneminde sahillerinin dolması sebebi ile tekrar yer değiştirmiş ve ilk kurulduğu yer olan Selçuk’taki Ayasuluk Tepesi’ne taşınmıştır. 1330 yılında Türkler tarafından alınan ve Aydınoğulları’nın merkezi olan Ayasuluk, 16.Yüzyıl’dan itibaren giderek küçülmeye başlamış, 1923 yılında Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra Selçuk adını almış ve bugün 30.000 kişilik nüfusa sahip turistik bir yerdir.

Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efesus, İ.Ö. 4.bine dek giden tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynamıştır.
Doğu ile Batı (Asya ve Avrupa) arasında başlıca kapı durumunda olan Efes önemli bir liman kenti idi. Bu konumu Efes’in çağının en önemli politik ve ticaret merkezi olarak gelişmesini ve Roma Devrinde Asia eyaletinin başkenti olmasını sağlamıştır. Ancak, Efes antik çağdaki önemini yalnızca büyük bir ticaret merkezi olarak gelişmesini ve başkent oluşuna borçlu değildir. Anadolu’nun eski ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı Artemis kültünün en büyük tapınağı da Efes’de yer alır. Bu tapınak dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir