İzmir Selçuk Şirince Köyü

669
İzmir Selçuk Şirince Köyü
İzmir Selçuk Şirince Köyü
İzmir Selçuk Şirince Köyü
4.5 (90%) 4 votes

Hızlı Menü

İzmir Selçuk Şirince Köyü

İzmir Selçuk Şirince Köyü İzmir’in Selçuk ilçesine 8km mesafede tarihi yapısını bozmadan günümüze kadar uzanan bir köydür.19.yüzyılda incir üretimi yapan 1800haneli bir rum köyü idi.1923 yılında Yunanistan Türkiye Nufüs mübadelesinin ardından buradaki rumlar ayrılmış buralara mübadele ile gelen Türkler yerleştirilmiştir.

Şirince; köyü Rum halkının elinde iken şarap, üzüm,zeytincilik çok ileri seviyede idi köyün yeni sahipleri yerleştikleri zamanda şarap, zeytin üretimi satılmasını ikinci plana almışlardı.1950 yıllarda 2000 ile 3000 kişinin yaşadığı köy nüfusu şehir hayatı ve diğer sebeplerden dolayı 700 e kadar düşmüştü 1990 yıllarının başlarında artan turizm Şirince köyüne’de hareket getirdi. Köy tamamen eskiye dönüş yapmış durumda şarap üretimi artmış köy içinde pansiyon,şarap evleri,restoranlar hizmet vermeye başlamıştır.

Şirince evleri koruma altına alınmıştır,orjinaline sadık kalmak kaydıyla yeniden inşaa edilmiştir.Köyde bulunan birçok eski konut Anıtlar Birliğinden alınan izinle yeniden aslına sadık kalmak şartıyla yeniden inşaa edilmiş olup restoran,kaferterya ve pansiyona çevrilip hizmet vermektedir.

 

  • Şirince Köyünde Nereleri Görmeli

Şirince köyüne ulaştığınızda köy merkezinde bulunan pazar sokağı ve çevresinde sıralanmış neredeyse her sokakta hediyelikçiler,şarap evleri,ve restoranlar yer almakta. Meyva şaraplarınla ünlü olan Şirinceköyü’ndeki halk yoğun ilgiden dolayı neredeyse tümü esnaf olmuş durumda köy ekmeği,zeytin yağı,sabun,ev yapımı şarap vb gibi ürünleri sokak aralarında pazarlamaya çalışmaktalar.

Şirince’ye ulaştığınızda eski tarihi Rum kilisesini görmeden gitmeyin kilise bahçesinde bulunan Dilek Havuzuna bozuk para atarak dilek dilebilirsiniz. Köyü hakim yerden gören yamaçlardaki restoran evlerin bahçesinde yemek yiyebilir veya kahvaltı yaparak çayınızı yudumlayabilirsiniz.

  • Şirince Şarapları

Şirinçe şarapları bölgede isim yapmıştır bunda daha çok yerel şarap evlerinin pazarlamasının önemi büyüktür. Şirinçe eski dönemlerinde kendi şaraplarını üreterek yerel pazara sunmuştur.Günümüzde artık köyde şarap üretimi ile uğraşan kimse kalmamıştır. Şirince  satılan şaraplar genel olarak içimi hafif lezzetli meyva şaraplarından oluşmaktadır.Fiyatı da oldukça hesaplı olan şirince meyva şarapları hediyelik olarakta satılmaktadır.

  • Şirinceye Nasıl Gidilir?

Köy’e Selçuk’tan özel araçınızla 15dk yolculuktan sonra ulaşabilirsiniz yol son derece dik virajlı ve dar olup ilk defa gidecek olanların dikkatli olması gerekmektedir.Kuşadası ve civar yerlerden gelicek olan kişiler Selçuk ilçesine ulaştıktan sonra terminalden kalkan Şirince köyü dolmuşları ile rahatça ulaşabilirler. Ayrıca Kuşadası ve Selçuktan taksi ile de gayet hesaplı şekilde gidip gelebilirsiniz. Bazı taksi şöförleri sizi geri dönüş için beklemektedir.Bindiğinizde bu konu için konuşup anlaşın.

  • Şirince Köyü Resimleri

  • Şirince Köyü Ulaşım Harita

İzmir Selçuk Şirince Köyü
İzmir Selçuk Şirince Köyü

 

[wp-review id=”7193″]

2 YORUMLAR

  1. Geçen yıl gittim Kuşadasından 27 km kadar Selçuk çıkışından 7 8km yolları çok virajlıydı ve tek şerit gidiş geliş dikkat edilmeli.Köy havasını koruyan herkesin neredeyse esnaf olduğu bir köy hafta sonu gitmenizi tavsiye etmem oturacak yer bulamazsınız.Sabah erken saatte köy kahvaltısını tavsiye ederim şaraplar çok tatlı ve çeşitli ve ucuz gidip görmelisiniz derim.

  2. Şaraplara bayıldım tatları muhteşem insanlarda çok şeker özellikle 74 yaşında olan teyzemiz o yaşta el işi satıyordu.Klise ve çevresinde çok güzel şarap evleri restoranlar mevcut restoran hizmetleri çok iyi olmasada gözlemesi harika herkese tavsiye ederim şirince köyü güzel görülmesi gereken yerlerden biri……….

Comments are closed.