Doğanbey Karina

Doğanbey Karina

Eski Doğanbey Köyü M.Ö. 7.yy’dan günümüze uzanan bir geçmişe sahip, Mykale (Samsun) Dağları’nın güney yamacına dayalı ve 1924’e kadar Rumların yaşadığı bir köydü.
Bugün Aydın ilinin Söke ilçesine bağlı tarihi Priene kenti ile Güllübahçe yolunun ilerisinde yer alan bölgedeki son yerleşim yeridir.
Rumlar; 1924 yılından itibaren gerçekleştirilen mübadele ile kendi vatanlarına giderken, onların yerine Balkan Ülkelerinden yerleştirilen Türklerin yaşamına uygun olmayışı, nedenlerle 1985 yılında köy tamamen boşaltılmıştır. Bu tarihten itibaren boş kalan köy evleri ve Yakın çevresinde; eski gümrük binalarının olduğu Karinadaki yapılar, bu güzellikleri fark eden yeni sahipleri tarafından restore edilerek geçmişteki ihtişamına kavuşmuştur.
Eğer Doğanbey’e gitmişseniz karinaya da muhakkak uğrayın. Böylelikle yol üzerinde ve karinada bu bölgede çıkan balıkların eşsiz lezzetine de tanıklık edersiniz.
Köyde 1890’larda hastane amaçlı yapılan bina Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi-Tanıtım Merkezi olarak kullanılmaktadır.

  • Karinada Görülecek Yerler

Rum mimarisinin karakteristik özelliklerini taşıyan usta taş işçiliğinin ilk bakışta göze çarptığı, Doğanbey evleri, dükkânları, şapel ve hastanesi ile dar taş sokakları gibi sırtını dayadığı dağın yamacında bugün Şorlak denen şelalesi, içinden akan Rum halkının Çeşme dediği eskiden içme suyunu da sağladıkları nehri de görülmeye değerdir.

  • Kuşadası Doğanbey Karina Nasıl Gidilir

Dilek yarımadasının en uç kısmında bulunan Karina Doğanbey köyü ile iç içedir.Milli park yollarından da ulaşılabilen bu yer yolların sivil halka kapalı olması nedeniyle Söke Bodrum karayolundan ulaşım sağlanmaktadır. Doğanbey Karina Kuşadası’35 km mesafede İzmir e 115 km Aydın’ a 67 km mesafede’dir. Ulaşım son derece kolay olan Priene şehrine gitmek için Kuşadası’ndan Söke ye giden minibüse ve oradan da Güllübahçe minibüsüne bindiğinizde 20dk yolculuktan sonra karşınıza Priene Harabeleri çıkar.Ayrıca Kuşadası’ndan taksi ile uygun rakmalara gidebilirsiniz.

Özel aracınız ile gitmek isterseniz Kuşadası’ndan Söke istikametine ve oradan Bodrum yoluna çıktığınızda 7km sonra gelen büyük kavşaktan sağa dönerek Güllübahçe köyü ve Priene Harabeleri yazan tabela ile ulaşabilirsiniz.Kavşaktan sonra yol tek şerite düşmekte ve dikkatli olunması gereklidir,araç,traktör ve evcil hayvan vb yola çıkabilir.Yollar son derece dar ve virajlıdır.Düşük hızda seyretmenizi kesinlikle öneriyoruz.

 

 

kusadasi-karina
kusadasi-karina
Kuşadası Doğanbey Karina
doğanbey-karina
5/5 - (12 votes)

1 Yorum

Comments are closed.