Kuşadası Milli Park

Kuşadasi Milli Park

Kuşadası Milli Park Kalamaki 2021 yılı Millipark giriş ücreti  Milli parka nasıl gidilir milli park kanyon milli park domuzları Milli park açılış saatleri Milli park nerede Milli park kamp alanı ?  vb gibi tüm sorularınızı aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Parkın kuzey kıyılarında doğal güzelliğiyle insanları kendine çekip büyüleyen, kimisi kumlu kimisi taşlı tertemiz koy ve plajlar bulunmaktadır. Bu koylar mavi bayrak ile ödüllendirilmiştir. Koyların hepsinde piknik masaları , tahta şezlong ve güneşlikler, duş , wc , kafe mevcuttur. Mangal yakmak kesinlikle yasaktır.

 • Milli Park Kalamaki Koyları

Davutlar Milli Park’ta bir birinden güzel muhteşem koylar bulunmaktadır. Bu koylar oldukça popüler olduğundan ünleri yurtdışına kadar yayılmıştır. Yerel halk ve çevre illerden gelen tatilcilerin gözde yerlerinden biridir. Adeta cennetten bir yer olduğu hissini girer girmez yaşatmaktadır. Koylarda ki deniz suyunun rengini görünce inanamayacaksınız suyun bu kadar berrak ve net olması sizi bazen derinlik konusunda yanıltabilir.

 • Kavaklıburun koyu
 •  Karasu koyu
 •  İçmeler koyu
 •  Aydınlık koyu
 • Kuşadası Milli Park   Nerede Nasıl Gidilir ?

Milli Park ‘ye girer girmez koylar belirli aralıklarla sıralanmaya başlar. İster kendi vasıtanızla isterseniz Kuşadasi – Davutlar yada Güzelçamlı’dan bineceğiniz minibüsler ile kolayca hepsine ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında hafta sonlarında geceden gelen günübirlik tatilciler açılışa kadar araçlarıyla kuyrukta beklerler. Hafta içi gitmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Kus adası ve Davutlardan kalkan Milli park tekne turu ile de  Milli park koylarını görebilir yüzebilirsiniz.

Kusadası Millipark’da yabani domuzlar gelen tatilcilerin bıraktıkları yiyecek artıkları yüzünden tatilcilerin denize girdiği plajlara kadar gelip yiyecek aramaktadır.Bir nevi insanlara alışmış durumda da olsalar dikkat edilmesi gereken bir konu.

 • Kuşadası Milli Park (Dilek Yarım Adası) Tanıtım 

Dilek Yarım Adası Milli park Türkiye’nin ve dünyanın en benzersiz doğal alanlarından birisidir. Büyük Menderes Deltası Milli Parkı 27.675 hektarlık büyüklüğe sahiptir. Bu alanın 10.985 hektarı 19/05/1966 yılında Milli Park ilan edilen Dilek Yarımadasına, 16.690 hektarı 1994 yılında Milli Park ilan edilen Büyük Menderes Deltasına aittir.

Kuşadasi Milli Park Uluslararası Sulak alanlar sözleşmesi (Ramsar), Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşam ortamlarının korunmasına yönelik sözleşme(Bern), Biyolojik çeşitlilik anlaşması(Rio) ve Akdeniz’in kirliliğe karşı korunması sözleşmesi(Barselona)kapsamında, korunan alan niteliğindedir. Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kuş Alanı, Bitki Alanı, Memeli alanı ve Doğa Alanı bakımından önemlidir.Kuşadasi Milli Park Kalamaki

Yılda yaklaşık 700.000 yerli ve yabancı misafir Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkını ziyaret etmektedir.

Ziyaretçiler, düzenlenmiş alanlarda günübirlik olarak deniz sporları yapabilecekleri gibi, eko-turizm kuralları çerçevesinde, belirlenmiş rotalarda doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, foto safari, manzara izleme, olta balıkçılığı, kültürel yürüyüşler, kuş gözlemciliği ve botanik turu etkinliklerini de yapabilirler.

Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, dünyada bir örneği daha olmayan; bir yanda Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkilerin doğal olarak bir arada görüldüğü botanik bahçesi; yırtıcı kuşları ve vahşi hayvanlarıyla bir dağlık arazi ve onu çevreleyen su altı zenginlikleri, diğer yanda da yüzlerce kuş türünü barındıran, zengin balık çeşitleriyle bir delta ve bütün bunları çevreleyen tarihi ve kültürel zenginliklere sahiptir.

Milli Park florasında 95 familyaya ait; tür, alttür ve varyete düzeyinde 804 adet bitki türü belirlenmiştir. Bu bitkilerden 6 adedi dünyada sadece burada görülen endemik türlerdir. Milli Park Akdeniz maki florasının hemen hemen bütün bitki türleri ile Kuzey Anadolu ormanlarına özgü bazı küçük orman topluluklarının birlikte yetiştiği tek yerdir.

Milli Parkta Akdeniz maki florasının hemen hemen bütün bitki türlerinin en canlı ve sağlıklı örnekleri yer almaktadır. Milli park, Kuzey Anadolu ormanlık yörelerine özgü Anadolu Kestanesinin en güneye indiği, ülkemizde birkaç yerde bulunan Kartopu’nun, Finike Ardıcı’nın, Melez Pırnal Meşesi’nin ve Dallı Servi’nin küçük orman toplulukları meydana getirerek yetiştiği tek yerdir.

 • Kuşadası Milli Park Kanyon

Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içerdiği benzersiz bitki çeşitliliği nedeniyle Avrupa konseyi tarafından Flora bio genetik rezerv alan ilan edilmiştir.

16.690 hektar olan Büyük Menderes Deltası 1994 yılında Milli Park Statüsü verilerek Uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış bir doğa alanıdır. Ülkemizde yaşam alanları iyice daralan kuşların özgürce yaşayabileceği ender yerlerden birisi Büyük Menderes Deltasıdır. İçinde nesli tehlike altında olan çok önemli türlerin bulunduğu 256 adet kuş türü burada üremekte, barınmakta ve beslenmektedir. Kuşadasi Milli Park Kalamaki

 •  Milli park Açılış Saati 

 • 08.00 / 18.00
 • 2021 yılı Milli Park Giriş Ücreti :

2021 yılı Millipark giriş ücreti                 İndirimli  Yaya        2.5 TL
2021 yılı Millipark giriş ücreti                  Yaya                            7 TL
2021 yılı Millipark giriş ücreti                  Bisiklet                       7 TL
2021 yılı Millipark giriş ücreti                  Motorsiklet              10 TL
2021 yılı Millipark giriş ücreti                  Otomobil                 21 TL
2021 yılı Millipark giriş ücreti                  K.Minibüs               45 TL    
2021 yılı Millipark giriş ücreti                  B.Minibüs               75 TL
2021 yılı Millipark giriş ücreti                  Otobüs                     120 TL

milli park hgs giriş fiyatları

 

Milli park plajlarından bir resim

Kuşadası Milli Park

 

5/5 - (38 votes)

3 YORUMLAR

 1. kuşadası milli park gibi eşsiz bir yere sahip inanılmaz bir güzellik Dünyada sayılı güzelliklere sahip olan bu eşsiz yer;
  1.giriş ücreti son derece yüksek giriş kapısına kadar gelip dönenler var.
  2.kullanıcılar bilinçsiz yedikleri içtikleri şeylerin pisliklerini, plastik su ve kola şişelerini poşetleri bırakıp giden cahil insanlarımız var malesef.
  3.hadi bunlar halkımızın bilinçsizliği giriş pahalı olduğu için insanlar özellikle yapıyorlar bedel olsun bu kadar para ödedim mantığıyla pis bırakıyorlarsada,
  Sayın Milli Parklar Genel müdürüm sayın müdürlerim sayın idari amirlerim sayın belediye başkanlarım sayın milli parkı seven herkes ne olursunuz temizleyin temizletin temiz kullanmayı öğretin, temiz kulanmaya özendirin milleti Milli Parklar hepimizin Kuşadası Milli Parkından sorumlu kim varsa Lütfen eviniz gibi düşünün bu kadar pis bir evde yaşayamazsınız değilmi?
  Lütfen bu sene tertemiz bir milli parkımız olsun gurur duyalım gururla gösterelim dünyaya YAPABİLİRİZ. Sorumlular LÜTFEN DESTEK
  Daha öncada benzer yalvarışlarda bulundum Fakat değişen birşey görmedim sorumlulsrın nasıl rahat olabildiklerine inanamıyorum. LÜTFEN İLGİLENİN

 2. Günü birlik tekne gezintileri yapan şirketler yada şahıslar akşamlar limana geri dönerken tüm çöplerini denize atıyorlar. Bu konuda hasas olanlar vardır elbet onlar lütfen alınmasınlar
  Sizin geçiminiz kazancınız denizden nasıl kirletip denizi öldürebiliyorsunuz anlamıyorum

 3. Muhteşem bir yer piknik yapmak için yüzmek için temiz hava doğa sanki cennet bir parça yukarıda yazan arkadaş bazı konularda haklı katılıyorum.Türkiyede Cennette yaşıyorsunuz farkında değilsiniz.Bizim gibi dışarıdan gelirseniz eminim değerini çok iyi anlarsınız güzel ülkemin hep beraber koruyup kollayalım.Bu güzel vatanın denizini ormanını havyanlarını saygılar…

Yoruma kapalı.