Yunan Adalarına Nasıl Gidilir

  Yunan Adalarına Nasıl Gidilir

Yunan adaları turu  ilçemiz’den yunan adalarına gitmek istiyorsanız; aklınıza ilk vize isteniyor mu ? feribot ücretleri ? konaklama ücretleri vb gibi sorular gelecektir. Bizde sizlere kısa bir bilgi ile bunları anlatamaya çalışacağız. Samos Adası Türkiye’nin Dilek Yarımadası  Millipark, Davutlar, Güzelçamlı) karşısında bulunmaktadır.

Türkiye’ye en yakın Yunan adalarından biridir. Milli Park fener adası ile arası 1km uzaklıktadır. En yakın yeri Dilek Yarım Adası Milli park ile ortalama 2 km uzaklıktadır. Samos’un yaşayan nüfusu 44.000 kişidir.Yerel halk geçmiş yıllarda çiftçilik, balıkçılık, tarım ile uğraşmıştır. Samos (sisam) Adası 

  • Kuşadası’na geldiğinizde Samos Adasını görmeden gitmek olmaz

Kuşadası’na tatile geldiğinizde mutlaka aklınıza gelmiştir, gelmişken Samos adasını görseydik diye düşünmüşünüzdür. AB ülkesi vatandaşı veya vizeniz varsa sorun olmadan gidebilirsiniz.TC. Vatandaşları için de kapıda vize dedikleri bir uygulama var. Bu kapıda vize işlemlerini Kuşadası’ndan Samos adasına feribot seferleri düzenleyen tur operatörleri ile 2018 yılı Nisan ayı içinde Kuşadası KUTO ticaret odasında açılan yunan firması bu işlemleri yapmaktadır. Yunan Adaları Samos Tekne Turu Kuşadası’nın deyim yerinde ise burnun dibinde olan Samos Adası Kuşadası’ndan kalkan feribotlar ile 45 dakikalık deniz yolculuğu sonrası ulaşabilirsiniz. Şuan aklınıza gelen tek şey vize alınması gerekli çok sorunlu bir iş ayrıca adada konaklamak çokta pahalıdır düşüncesi olduğu aşikardır. Yunan Adaları Samos Tekne Turu

  • Yunan Adalarında Yemek / Konaklama / Alış Veriş Fiyatları

Kuşadası ve diğer bölgelerden Yunan adalarına gidenlerin ortak görüşü tıka basa deniz mahsulleri yediklerini bizdeki restoranlarda ( balık, kalamar, ahtapot vb) küçük bir tabakta gelen kalamarların koca bir tabakta geldiğini lezzetli mezelerin ve alköllü içecekleri ile 4 kişi ortalama 80 Euro gibi ücret ödediklerini belirtiklerini Yunan adalarına giden herkesin dilindedir. Ülkemizde alkol fiyatlarının yüksek olması tatil beldelerinde balık restoran işletme sahipleri çok yüksek hesap çıkarmaları nedeniyle tatilcilerin bir kısmı yunan adalarını tercih etmeye başlamıştır. Tabi bunda tek başına yemek ücreti etken değildir. Genel olarak işletmelerde yemek ücretleri uygundur. Menülerde yazan fiyat dışına çıkılmamaktadır.

  • Kuşadası’ndan Yunan Adaları Gemi Ücretleri 2022

Geçtiğimiz yıllarda Yunanistan hükümeti Türkiye’den kendi adalarına vizeyi kaldırmış bulunmaktadır. Elçiliklere gidip zahmetli bürokratik işlem yerine, uzun yıllar Kuşadası’ndan Yunan adalarına tur düzenleyen aynı zamanda feribotları ile hizmet veren Tur Firmaları Pasaportu olan her Türk vatandaşının 1 fotoğraf ve Pasaport ile 1 gün sonrasına 15 günlük Adalara Vize almaktadır. Bu süre zarfında başka adaları da ziyaret edebilirsiniz.
Tur Firmalarının Samos Adası için düzenlediği 1 günlük Konaklamalı Tur 95euro. Bu fiyatın içine vize,feribot gidiş geliş ücretleri, konaklama 4 yıldızlı otel (oda-kahvaltı) ve kendinizin seçeceği restoranda akşam yemeği dahildir. Son yıllarda evlenen bazı çiftler balayı için yunan adalarını tercih etmeye başlamıştır.

Yunan Adaları Samos Tekne Turu

  • Kuşadası’ndan Yunan Adaları Turları Satan Acentalar

Kuşadası’nda bu konuda tecrübeli bir kaç tane acenta var bu turizm acentaları başta Samos (sisam) adasına ve bir çok yunan adalarına tur satmaktadır. Bazı turizm acentalarının kendi feribotları mevcut olup ulaşımı imkanı sağlamaktadır. Yaz aylarında  ve özel günlerde adalara talebin yoğun olması nedeniyle seyahat gününden önce acentanız ile iletişime geçmenizi öneririz. Acentalar kapıda vize işlemlerinize yardımcı olmaktadırlar.

  • Yunan Adaları için Önerilerimiz (Samos )

Samos adasına indikten sonra otelinize yerleşip otelin imkanlarından faydalanabilirsiniz bizim tavsiyemiz ise kesinlikle araç kiralayarak adanın eşsiz koylarındaki plajlarda denize girmenizi, köylerini, Eupalinus tünelini ve Hera Mabedini gezmeniz olacaktır.

Akşamın tadını ise bir Rum Tavernasında yada Pythagorion da bulun denize kenarındaki restoranda çıkarabilirsiniz.

 

5/5 - (1 vote)